Maile - pułapki

Internet staje się coraz mniej bezpieczny. Poczta elektroniczna, jedna z zasadniczych usług internetu jest coraz mniej przydatna z uwagi na stale rosnącą liczbę fałszywych maili. W poczcie otrzymujemy nie tylko niechciane listy reklamowe, ale i takie listy pułapki,  które namawiają do otwarcia załącznika lub skorzystania z linku, który doprowadzi często do zainstalowania na naszym komputerze złośliwego, niebezpiecznego oprogramowania.

Uniwersytecki serwer pocztowy stara się nie dopuszczać do dostarczania takich maili, ale nie zawsze się to udaje.
Średnio dziennie otrzymujemy ze świata ponad 150 tysięcy maili. Z tej liczby nasze filtry kwalifikują jako prawdziwe około 12 - 13 tys maili i dostarczają do odbiorców - naszych użytkowników, ponad 90% listów, prawie 140 tysięcy jest odrzucanych. Czasem w dostarczonych do użytkowników listach trafiają się jednak niebezpieczne przesyłki.
Coraz trudniej jest użytkownikowi odróżnić poprawny mail od fałszywego. Ostatnio coraz częściej następuje zafałszowanie nadawcy. Również treść w języku polskim jest coraz bardziej poprawna.

Przykład - mail, który został do wielu z państwa dostarczony:

Temat:  Dezaktywacja konta
Data: 2017-04-05 03:47
Od: Centrum Informatycznego <ic@amu.edu.pl>
Do: Odpowiedź do: ic@amu.edu.pl

Twój e-mail zostanie dezaktywowany w ciągu 24 godzin, Kliknij tutaj, aby anulować tę dezaktywację.

Dzięki
Centrum Informatycznego

Oczywiście jest to mail - pułapka. Kliknięcie na link spowoduje narażenie komputera na instalację złośliwego oprogramowania. Treść, poza źle odmienionym ostatnim wyrazem można uznać za poprawny i trudno odróżnić go od "fałszywki", którą jest.

Apeluję o ostrożność i daleko posuniętą nieufność w korzystaniu z poczty elektronicznej.
Wszelkie podejrzane maile proszę przekazywać na konto helpdesk@amu.edu.pl.

Ze swojej strony zapewniam że pracownicy Centrum Informatycznego dokładają starań aby poczta elektroniczna
działała sprawnie pomimo zagrożeń dzisiejszego Internetu.

Przemysław Stolarski

Contact: