Ostrzeżenie przed próbami wyłudzeń haseł
Wiadomość, opublikowana 16-03-2020

W ostatnich dniach, gdy znacznie zwiększyło się prawdopodobieństwo wykonywania przez użytkowników pracy zdalnej wzrosła liczba trafiających do naszych skrzynek wiadomości, w których ktoś, podszywając się pod służby uniwersyteckie, prosi o przekazanie bądź zmianę loginu i hasła.
Centrum Informatyczne UAM przypomina, iż nigdy nie wysyła e-maili z prośbą o podanie takich danych. Wszystkie takie przesyłki należy traktować z największą ostrożnością.

Aby uchronić się przed wyłudzeniem hasła prosimy:

• zwracać uwagę na poprawność języka jakim jest napisany e-mail. Podejrzane listy są często pisane łamaną polszczyzną, bez zachowania reguł gramatycznych,
  • ignorować wszystkie wiadomości z prośbą o podanie loginu, adresu e-mail lub hasła oraz nigdy nie wpisywać tych danych na stronie nieznajdującej się w domenie amu.edu.pl ,
  • nie ufać adresowi nadawcy podanemu w wiadomości e-mail. Adres ten może być w łatwy sposób sfałszowany,
  • nie uruchamiać żadnych załączników dołączanych do wiadomości e-mail,
  • starannie weryfikować linki  umieszczone w wiadomościach e-mail przed kliknięciem. Adres widoczny w wiadomości nie musi być adresem który otworzy się w przeglądarce. Jeśli koniecznie potrzebujemy użyć adres WWW z e-maila należy go przepisać ręcznie lub skopiować link myszką do paska adresu przeglądarki.

Wszystkie strony generowane przez Centrum Informatyczne wymagające podania loginu i hasła szyfrowane są protokołem SSL pozwalającym na bezpieczne połączenie. Przed podaniem hasła prosimy o sprawdzenie:

• czy używana jest aktualna wersja przeglądarki internetowej,
  • czy adres na stronie logowania zaczyna się od przedrostka https: i czy znajduje się w domenie .amu.edu.pl (w pasku przeglądarki powinna być widoczna kłódka, a po dwukrotnym kliknięciu w kłódkę powinien zostać wyświetlony ważny certyfikat wydany dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza).

Informację wprowadził/a: Małgorzata Grajdek