Faksy

Instrukcja używania faksów

Nowy system telefonii IP uruchomiony w ostatnich tygodniach na naszej uczelni wprowadza istotne zmiany w używaniu faksów.

Dotychczasowe urządzenia do wysyłania i odbierania faksów nie pracują w systemie telefonii IP. Urządzenia wielofunkcyjne z funkcją faksu będą mogły być wykorzystywane jako skanery i drukarki. W miejsce wszystkich faksów pracujących na naszej uczelni został uruchomiony jeden centralny faxserver i za jego pośrednictwem można wysyłać i odbierać faksy.

Podstawowa różnica w używaniu faksów jest taka, że teraz wysyłany tekst trzeba wcześniej zeskanować i wysłać go mailem, jako załącznik, do faxservera. Podobnie z odbiorem faksów, tekst nadejdzie jako załącznik w mailu z faxservera.

Korzystanie z faxservera wymaga wcześniejszego zarejestrowania się w Centrum Informatycznym.

Rejestracja będzie się różnić w zależności od tego czy do tej pory numer telefoniczny do którego był podłączony faks służył tylko do obsługi faksu czy również był wykorzystywany do rozmów telefonicznych.Przypadek 1.

Linia telefoniczna do której był podłączony faks służył wyłącznie do nadawania i odbierania faksów. W takim przypadku należy wysłać na adres helpdesk@amu.edu.pl zgłoszenie z takimi informacjami:

 • dotychczasowy numer faksu
 • Imię i nazwisko osoby oraz jej userid (część adresu mailowego przed znakiem @). Osoba ta będzie mogła wysyłać faksy i na jej adres mailowy będą nadchodziły faksy. Może być więcej osób obsługujących faks, z tym że wtedy faksy przychodzące będą przychodziły na wszystkie zarejestrowane osoby. Faksy będą przychodziły jako załączniki w formacie .pdf.


Przypadek 2.

Linia telefoniczna służyła zarówno do wysyłania/odbierania faksów oraz do codziennych rozmów telefonicznych. W tym przypadku trzeba podjąć decyzję czy dotychczasowy numer będzie używany do faksu i trzeba uzgodnić z CI UAM nowy numer do prowadzenia rozmów telefonicznych lub odwrotnie, zachować numer do rozmów a uzgodnić nowy do wysyłania/odbierania faksów.

W tym przypadku również należy wysłać na adres help@amu.edu.pl zgłoszenie opisujące tą sytuację oraz:

 • dotychczasowy numer telefoniczny z informacją czy ma być przypisany do faksu czy telefonu.
 • Imię i nazwisko osoby oraz jej userid (część adresu mailowego przed znakiem @). Osoba ta będzie mogła wysyłać faksy i na jej adres mailowy będą nadchodziły faksy. Może być więcej osób obsługujących faks, z tym że wtedy faksy przychodzące będą przychodziły na wszystkie zarejestrowane osoby. Faksy będą przychodziły jako załączniki w formacie .pdf.Szczegółowa instrukcja wysyłki faksu będzie zależała od programu pocztowego, którego używamy do codziennej obsługi poczty elektronicznej:

 1. Przypuśćmy że chcemy wysłać faks na numer 0618111222. Adres wysyłanego maila do faxservera będzie wyglądał następująco:
  fax=0618111222@fax.amu.edu.pl

  UWAGA: Jeśli system docelowy pracuje z systemem zapowiedzi i numer faksu jest numerem wewnętrznym, tj. faks jest dostępny po wybraniu tonowo np. numeru 10, wówczas należy zmodyfikować pole 'Do:' do następującej postaci:
  fax=0618111222p10@fax.amu.edu.pl, gdzie:
  p10 – oznacza 'wybierz wewnętrzny numer 10 po 2 sek. pauzie'.

 2. Treść faksu wpisujemy jako normalną treść wiadomości - serwer faksowy dokona konwersji na format zrozumiały przez system docelowy.

 3. Zazwyczaj tekst faksu mamy już wydrukowany na kartce lub kartkach papieru. Wtedy taki tekst należy zeskanować do pliku, który może mieć następujące formaty: PDF, TIFF, JPEG,TXT oraz HTML i wysłać taki plik jako załącznik maila.

 4. Po każdej wysłanej wiadomości, system faksowy zwraca komunikat o powodzeniu ub niepowodzeniu operacji wysłania faksu. W przypadku niepowodzenia dostarczenia faksu, proszę o przesłanie na adres helpdesk@amu.edu.pl zawartości maila zwróconego przez system faksowy. Nadawcą wiadomości będzie adres faxmaster@amu.edu.pl.


Przykład takiej wiadomości znajduje się poniżej:

Time Sent : Tuesday, December 1, 2015 1:28:39 PM Central European Time
Pages Submitted : 1
Pages Sent : 0
Duration : 0
Remote CSID :
Destination : 2898
Subject : test12345
Error Code : 500
Error Message : Remote side hang-up.
Channel Number : 3


© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.